چرخه رشد و ریزش مو

۲ دیدگاه

چرخه رشد و ریزش مو  : موهای بدن انسان دارای دوره‌های رشد و استراحت بوده و بعد از مدت معینی می‌ریزند. در چرخه رشد موها سه مرحله آناژن ، کاتاژن و تلوژن قابل تشخیص می‌باشد.

به طور کلی چرخه رشد و ریزش مو به ۳ بخش زیر تقسیم می شود :

  • آناژن:

    دوره رشد موها می‌باشد و این دوره در موهای سر ۲ تا ۶ سال و در موهای سایر نقاط بدن ۱ تا ۶ ماه می‌باشد. در هر زمان ، بطور متوسط ۸۵ درصد موها در مرحله آناژن هستند.

  • کاتاژن:

    مرحله بین آناژن و تلوژن می باشد. در این مرحله به علت توقف تقسیمات سلولی ، سلولهای پیاز مو تغذیه نمی شوند و پیاز مو کراتینه می شود.انتهای مو که در مجاورت سطح پوست است حالت چماقی می گیرد. موی چماقی به سمت سطح پوست حرکت می کند. دوره کوتاهی است که طی آن تقسیم سلولهای ماتریکسی متوقف و فولیکول مو از ناحیه پاپیلا جدا می‌شود.

  • تلوژن:

    دوره‌ای است که حدود سه ماه طول می‌کشد و در این دوره همه فعالیتهای سلولی متوقف می‌گردد و موی مرده که همراه فولیکول دژنره شده‌اش موی چماقی نیز نامیده می‌شود. ضمن شست و شو و یا در اثر فشار ناشی از رشد موی جدید می‌افتد. روزانه بطور متوسط ۵۰ تا ۱۰۰ تار مو می‌ریزد و توسط موهای جدید جایگزین می‌شود. اگر ریزش موها زیاد باشد منجر به طاسی می‌گردد. در مورد تجدید موهای ریخته شده عقیده بر این است که فولیکول جدید از سلولهای زایای غلاف بیرونی حاصل و در محل موی ریخته شده رشد می‌کند. موهای ظریفی که در مرحله جنینی ظاهر می‌شوند موهای لاناگو Lango ، موهای ریزی که پس از بلوغ ظاهر می‌شوند موهای کرکی و موهای معمولی ، موهای نهایی نیر نامیده می‌شوند.

به طور کلی باید دانست که دوره آناژن به صورت میانگین ۱۰۰۰ روز طول ، دوره کاتاژن ۱۴ روز ، و دوره تلوژن ۷۰ تا ۱۰۰ روز به طول می انجامد. در نتیجه مویی که در حال ریزش است مویی ست که ۱۰۰ روز پیش از ریشه قطع شده است .


2 دیدگاه در “چرخه رشد و ریزش مو

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *